Dolar : Alış : 9.2857 / Satış : 9.3024
Euro : Alış : 10.8108 / Satış : 10.8303
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul19°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 22 Kategoride 364 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KARANLIK

18 Haziran 2016 - 2.433 views kez okunmuş
KARANLIK

KARANLIK

Herşey zıddı ile değer bulur, hakiki manasına erer. Karanlık aydınlığın zıddı karşıtı. Siyaha bulanmış herşeyin alnına kara çalınır,kara bahtlidir karanlık. Karanlık dünyanın renklerinden insanın hallerinden biri. Aydınlığın tükenişi,ayan olanın üstüne çekilen perde,aşikara düşürülen şüphe,sırra sır eklemeyi kolay kılan,günahın ve günahkarın demini beklediği,gözlerin binbir renkli düşlere adım attığı kara eşik. Karanlık yalnızlık sessizlik. Tek maktülü sensen yada istemesende şahitsen onca günaha,peşine düşen tanık.

Kabuslarıni hatırlatan, korkularını haykıran.Karanlık hesap etmeye,tartıp ölçmeye kolaylik. Yorgan altında yastık niyetine kafanı koyduğun hayallerini,vazgeçtiklerini,savaşlarını, planlarini,denemelerini, kararlarını,fırsatlarını,pişmanlıklarını,dualarını,acılarını paylaştığın sessiz zengin bir ikram. Öteleride dinlemek için verilen dinlerken dinlendiren nimet. Senden öte seni,olman gerekeni ve olmaman isteneni görmene fırsat. Karanlık isyana direnirken tam da nisyan başlarken aydınlık mujdesi. Aydınlıktan kamaşan gözlerin malayani bakışlarını kesen keskin bir bıçak.

Gaflet sadece karanlık zamanlarda bastırmaz, aydınlıkta olduğunu düşündüğü zamanlarda da yanılır bocalar tökezler ayırt edemez anlayamaz insan. Yol almak karar kılmak zorlaşır. Aydınlığın cazibesi eşyanın insanın aslını amacını unutturuverir, araçlar amaç halini alır. Dünyanın hayatın imtihanın karanlık ve aydınlık demleri vardır. Ne karanlığın aydınlığa ne de aydınlığın karanlığa bir üstünlüğü yoktur, ikisinin de payında adalet vardır. Birşeyin zıddı olmadan daha iyi anlaşılması kiymetinin bilinmesi zor olur denilmiştir ya dünya ve içindekilerinin cazibesi gözlerimizi kamaştırdığında başımızı aşağıya düşürmeli gözlerimizi toprağa ve altındakilere indirmeliyiz. Karabahtlilik verilen kara toprak işte o zaman sadrinda kimleri ve neleri sakladığını hatırlatıverir insana. Karanlığın libasi altında hiçbir günah mübah olmaz ve aydınlık özgür kılmaz. işte bundan mütevellittir ki ikiside hakkını verilmesi için anlaşılmayı bekler. En zifirisine düçar olduğumuz kara{an}lık`larimizda dahi göğümüze Kuran gibi bir Aydınlık yerlestiren Rabb’e şükürler olsun. Zorluğun ardındaki kolaylığı karanlığın ardındaki aydınlığı mujdeleyen Rabb’e şükürler olsun.
Elif BAYAT

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Evrim Sengül
19 Haziran 2016 - 09:28

Aydînlınlıgın tanımını karanlıklar üzerinden yaptığımız şu dönemlerde gözümüzün aydınlığı olacak, kaleminden sacan nuruyla aydınlık umudları pekistirecek güzel insanlara selam olsun.

İlgili Terimler : , , ,
TemaFabrika