Dolar : Alış : 6.7883 / Satış : 6.8005
Euro : Alış : 7.4499 / Satış : 7.4634
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul18°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 22 Kategoride 362 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İstanbul Hahambaşısı Yahudi Karasso ve Bediüzzaman

16 Eylül 2016 - 736 views kez okunmuş
Ana Sayfa » BEDİÜZZAMAN»İstanbul Hahambaşısı Yahudi Karasso ve Bediüzzaman
İstanbul Hahambaşısı Yahudi Karasso ve Bediüzzaman

İstanbul Hahambaşısı Yahudi Karasso ve Bediüzzaman

İstanbul Hahambaşısı Yahudi Karasso ile Bediüzzaman arasında Selanik’te cereyan eden bir konuşma sırasında, Karasso konuşmayı yarıda bırakarak dışarıya fırlamış ve arkadaşlarına, “Eğer yanında biraz daha kalsaydım, az kalsın beni de Müslüman edecek idi” diyerek mağlûbiyetini hayret ve telaşla izhar etmiştir. Karasso ki, Osmanlı İmparatorluğunu parçalamak için sinsi ve tertipli bir şekilde çalışan gizli bir teşkilata mensup olup, ortada fevkalade bir rol oynuyordu. Karasso’nun Bediüzzaman’ı ziyaret etmekten maksadı, onu kendi fikrine çevirmek ve meş’um gayesine alet etmek idi. Fakat heyhat!..

Nihayet menhus Otuz Bir Mart Hadisesi meydana gelir. Şeriat isteyen ve o hadisede ismi karışan on beş kadar hoca îdam edilir. Bediüzzaman, onlar mahkeme binasının bahçesinde asılı durdukları ve kendisi de pencereden onları gördüğü bir halde muhakeme olunur. Mahkeme reisi Hurşid Paşa sorar:

“Sen de şeriat istemişsin?..”

Bediüzzaman cevap verir:

“Şeriatın bir hakîkatine, bin rûhum olsa feda etmeye hazırım. Zîra, şeriat sebeb-i saadet ve adalet-i mahz ve fazîlettir. Fakat, ihtilalcilerin isteyişi gibi değil!”

Bediüzzaman’ın Dîvan-ı Harbdeki bu kahramanca müdafaası, o zaman iki defa tab edilip neşredilmiştir. O dehşetli mahkemeden îdamını beklerken, beraet etmiş ve mahkemeye teşekkür etmeyerek, yolda, Bayezid’den ta Sultanahmed’e kadar, arkasında kalabalık bir halk kütlesi mevcut olduğu halde, “Zalimler için yaşasın Cehennem! Zalimler için yaşasın Cehennem!” nidalarıyla ilerlemiştir.

Dîvan-ı Harbdeki müdafaasının bir kısmı bu Tarihçe-i Hayat’ta yazılmıştır; ta ki Otuz Bir Mart Hadisesinin içyüzü ve Bediüzzaman’ın kahramanca müdafaası bir derece anlaşılabilsin.

 

İki Mekteb-i Musîbet Şehadetnamesi

Yahut Dîvan-ı Harb-i Örfi ve Said-i Nursî

adlı eserden parçalar…

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika